Kommodorin tervehdys kaudelle 2017

Purjehduskausi 2017 alkaa HSS:llä myös uusien kotisivujen siivittämänä – suuret kiitokset Henriikka Saloselle, Minna Piiraiselle, Akseli Tuompolle ja isolle joukolle muita vapaaehtoisia, jotka ovat tehneet paljon arvokasta työtä!

Toisin kuin vanhat sivumme, näitä ei ole hakattu kiveen, vaan niiden kehittäminen on joustavaa – eli sekä kehitysideat että varsinkin jatkossakin tarjottu talkootyövoima hallituksen webmasterille Minna Piiraiselle otetaan kiitollisuudella vastaan.

Uusien sivujen yhteydessä esittelemme myös Henriikka Salosen ja Jon Granströmin modernisoiman HSS:n uuden logon. Se on erinomaisen onnistunut esimerkki yhdestä keskeisestä HSS:n arvoista, joka kuuluu: “Seuran parhaiden perinteiden jatkaminen yhdistettynä uudistamiseen”.

Suuri joukko junnujamme on jo aloittanut sesongin optareissa, zoomeissa, lasereissa, 29ereissa ja 49ereissa. Saarella on keväällä aloittanut kaksi uutta yrittäjää, Timo Ojanaho on uusi ravintoloitsijamme, HSS Paviljong on kokenut merkittävän kasvojen kohotuksen – sekin on tapahtunut perinteitä kunnioittaen ja toimintaa uudistaen. Vanhaan satamamestarin ns. “Punaiseen mökkiin” aka Olympiastuganiin on avattu toistaiseksi pop-up kahvilana toimiva HSS Cafe Heidi Karvosen emännöimänä – näistä ja muista seuran hyvistä uutisista saamme jatkossa sujuvammin tietoa uusien sivujen kautta.

Uutiset vaativat aiheen lisäksi myös kirjoittajan ja valokuvaajia – olkaa aktiivisia, toimittakaa tiedotettavat asiat kansliaan tai tiedotuksesta vastaavalle hallituksen jäsenelle, Marko Hamilolle. Notiser är välkomna på finska, svenska och engelska, vi välkomnar också frivilliga översättare för att kunna ha möjligast stor del av innehållet på båda inhemska språk.

Tapio Lehtinen, Kommodori