HSS 125-vuotisjuhla ja Suomi 100-vuotisjuhla HSS Paviljongilla 5.12.2017

Seuran jäsenten lisäksi juhlaan oli kutsuttu isoimpien ja aktiivisimpien seurojen, lajiliittomme, Helsingin kaupungin sekä olympiakomitean edustajia. Juhla aloitettiin lipunnostolla klo 18 tykinlaukausten kera. Päärakennuksen aulassa paljastettiin HSS:n yhdeksän sankarivainajan muiston kunniaksi Pro Patria taulu. Kommodori Tapio Lehtinen piti puheen, Merivoimien komentajat Jon von Weissenberg ja Erkki Heinonen seisoivat kunniavartiossa, kadetti Jaakko Tikanoja paljasti taulun ja asevelvollinen, menestynyt kilpapurjehtijamme Alexander Grönblom luki sankarivainajien nimet sekä kertoi muutamalla sanalla heidän roolistaan HSS:llä.

Taulun paljastamisen jälkeen pidettiin vainajien muistoksi minuutin hiljainen hetki jota seurasi vaskipuhallinorkesteri BrassQ:n soittama Finlandia-hymni.

Ennen illallisen alkua seurusteltiin leppoisasti vaskipuhallinorkesterin suomalaisista sävelistä koostuneen konsertin säestyksellä.

Jukka Ahokas lauloi HSS Lystringssångin vuodelta 1943 (jolloin juhlittiin HSS:n 50-vuotisjuhlaa) vaimonsa Kaarinan säestämänä ja opetti sen jälkeen laulun juhlayleisölle.

Ravintolamme HSS Paviljong oli loihtinut erinomaisen neljän ruokalajin illallisen, jota edelsi kommodori Tapio Lehtisen puhe, joka käsitteli HSS:n historiaa ja roolia suomalaisessa purjehdusurheilussa kuluneiden 125 vuoden aikana. HSS:n keskeinen tehtävä kautta historiansa on ollut kilpapurjehduksen mahdollistaminen helsinkiläisille kaupungin parhaiden purjehdusvesien äärellä. Seuran toiminnan kulmakivi kautta aikojen on ollut aktiivinen vapaaehtoistyö ja vuodesta 1932 lähtien aktiivinen junioritoiminta. Sotavuosiin liittyen hän nosti esiin HSS:n tuolloisen kutsutun jäsenen, NJK:n kommodori Henrik Ramsayn keskeisen roolin ulkoministerinä sodan loppuvaiheissa, jolloin Suomen miehittäminen onnistuttiin estämään mm. presidentti Rytin ja ulkoministeri Ramsayn ansiosta saadun avun turvin. HSS on myös aktiivisesti vaikuttanut uusien ja kohtuuhintaisten veneluokkien kuten Hain ja H-veneen syntyyn toi Lehtinen esiin puheessaan.

Useiden tervehdysten joukossa  ASS:n kommodori Markus Blomqvist ja NJK:n kommodori Mats Welin korostivat seurojemme pitkää yhteistä historiaa ja hyvää yhteistyötä. SPV:tä edusti junioritoiminnan koordinaattori Mika Hollo, joka kertoi tyytyväisyydestään monivuotisesta HSS:n ja SPV:n välisestä yhteistyöstä.

Illallisen jälkeen seurusteltiin ja tanssittiin Maestro Ruscellon ja orkesterin tahdittamana sekä ihailtiin Hernesaaren kärjestä ammuttua komeata ilotulitusta. Juhlat päättyivät klo 00.00 Maamme-lauluun ja yhdeksään kunnialaukaukseen HSS:n sankarivainajien muistoksi.