Junnuja purjehtimassa optareilla

Junioreiden Try Out Day 1 – Tervetuloa kokeilemaan purjehdusta HSS:lle!

Helsingfors Segelsällskap järjestää torstaina 26.4.2018 sekä torstaina 10.5.2018 klo 17.30-19.30 6-13 vuotiaille suunnatun purjehdustapahtuman! Tapahtuma on täysin ilmainen ja aikaisempaa purjehduskokemusta ei tarvita. Osallistujat pääsevät kokeilemaan purjehdusta turvallisessa ja valvotussa ympäristössä. Alle 10-vuotiaat voivat saapua tapahtumaan vain vanhemman seurassa.

Varusteiksi sopivat lämpimät ja vedenkestävät vaatteet tai märkäpuku. Jalkineiksi soveltuvat esimerkiksi lenkkarit tai kumisaappaat. Otathan mukaan omat pelastusliivit. Jos et omista omia kelluntaliivejä, seura tarjoaa lainaan kelluntaliivit. Otathan varuiksi mukaan vaihtovaatteet ja pyyhkeen.

Lisätietoja ja ilmoittautuminen tapahtumaan etukäteen osoitteeseen eve@helsinkisailing.com viimeistään tapahtumaa edeltävänä maanantaina. Kerrothan ilmoittautumisessa osallistujan nimen, iän, uimataidon ja kumpana päivänä (26.4. vai 10.5.) aiot osallistua. Voit saapua tapahtumaan myös ilman ennakkoilmoittautumista, mutta emme voi taata näin osallistumispaikkaa.

HSS sijaitsee aivan Helsingin keskustassa Eiranrannan edustalla. Seuran virallinen osoite on Liuskasaari, 00140 Helsinki. Mantereen puolella yhteysaluksemme laituri sijaitsee Merisatamanranta -tien puolessa välissä. HSS:lle Liuskasaareen kuljetaan seuran isännöimällä yhteysaluksella, joka lähtee Merisatamanrannasta, Cafe Carusellin ja Kompassilaiturin puolivälistä, Ingmanin jäätelökioskin luota. Lautan aikataulu löytyy ja tarkemmat ohjeet löytyvät täältä: http://helsinkisailing.com/yhteyslautta/. Lauttamatka on tapahtumaan osallistuville ilmainen.

Tervetuloa mukaan!