Sailing Center winter program published – Sailing Center talviohjelma julkaistu

The Sailing Center’s Winter Program offers lectures and reading classes for all HSS members (not just the Sailing Center members). The program starts at the beginning of February and continues until mid of April. Program will be held in Liuskasaari, at the club’s main building “Klubihuone”.

The main focus of the program is to learn all the skills needed for “Saaristolaivuri” ­diploma organized by the Finnish Navigation Association. The program includes six reading classes, during which you are practicing degree­related skills. The goal is to take the exam on 12th April 2019. More information of the “saaristolaivuri” ­diploma below.

Also various lectures and workshops are organized about topics that members have wished. Under ”Adult sailing” -section you will find a preliminary program. There may still be changes on the program because not all dates are fixed with the speakers.

The reading classes are free, but some of the lecture may be chargeable. More info will be updated to the club’s website and Facebook.

Sailing Centerin talviohjelma tarjoaa kaikille seuran jäsenille (ei vain Sailing Centerissä harjoitteleville) erilaisia luentoja, lukupiirejä ja yhdessä oppimista purjehdukseen liittyvissä taidoissa. Ohjelma järjestetään helmikuusta huhtikuuhun Liuskasaaressa, seuran päärakennuksen tunnelmallisessa Klubihuoneessa.

Ohjelman pääfokus on Suomen Navigaatioliiton järjestämän Saaristolaivuri ­tutkinnon suorittamisessa. Ohjelma sisältää kuusi lukukertaa, joiden aikana harjoitellaan tutkintoon liittyviä taitoja. Tavoitteena on osallistua 12.4.2019 tutkintotilaisuuteen ja suorittaa tentti. Lisätietoa tutkintoon liittyen alempana.

Tämän lisäksi järjestetään erilaisia luentoja ja työpajoja jäsenten toivomiin aiheisiin liittyen. ”Akuispurjehdus” -osion alta löydät alustavan ohjelman. Ohjelmaan saattaa tulla vielä muutoksia, koska kaikkia puhujia ei ole kiinnitetty.

Lukupiirit ovat ilmaisia, mutta osa luennoista saattaa olla maksullisia. Lisää infoa päivitetään seuran sivuille ja Facebookiin.