HSS:n joukkue valmistautuu nuorten purjehdusliigaan

HSS:llä järjestetään toukokuun ensimmäisenä viikonloppuna Youth Sailing League -karsintakilpailut. Kilpailuissa ratkotaan, mikä seura pääsee edustamaan Suomea kansainvälisiin kilpailuihin nuorten liigassa. HSS:n joukkueessa purjehtivat Sofia Tynkkynen, Rasmus Ader, Aku Koivistoinen ja Mikaela Söderberg.

Kilpailut purjehditaan urheilullisilla J70-veneillä. Kisat ovat lyhyitä Fleet-race tyyppisiä vauhdikkaita kisoja, joiden kesto on sääolosuhteista riippuen noin 10-15 minuuttia. Joukkueiden vaihdot ja mahdolliset protestit hoidetaan heti vesillä. Nuorten liigassa ikähaitari on 13-21 v. Ruorimiehen tulee olla täysi-ikäinen ja HSS:n venettä kipparoi Sofia Tynkkynen (19v.).

Joukkueen nuorin jäsen on Mikaela (14v.). Aku on 15 vuotias ja Rasmus 18 vuotias. Kaikki purjehtivat tai ovat purjehtineet HSS:n Laser Black -juniorijoukkueessa. Sofia on juuri aloittanut L2 match race -tiimissä ja Rasmus Sailing Centerin aikuisten Red eli kisaryhmässä. Aku ja Mikaela purjehtivat edelleen laser ryhmässä.

Valmentajat valitsivat joukkueen 9.3 yhteisessä palaverissa. Joukkueeseen haluttiin tyttöjä ja poikia. ”Sofia ja Rasmus olivat luonnollinen valinta, koska ovat purjehtineet viime vuonna (2018) osana isompaa tiimiä match racen avoimissa SM kilpailuissa ja sitä kautta heillä on kokemusta tämän tyyppisestä veneestä. Aku ja Mikaela ovat harjoitelleet todella ahkerasti, he ovat motivoituneita ja lupaavia urheilijoita. Toki junioreista löytyy muitakin kriteerit täyttäviä nuoria, mutta valitettavasti kaikki eivät mahdu joukkueeseen.” toteaa seuran valmennusvastaava Rosa Lindqvist. Zoom purjehtijoilla on samaan aikaan oma rankingkisa ja seuran opti purjehtijat ovat vielä liian nuoria. Valmentajien päätös oli lopulta hyvin yksimielinen.

Tiimi harjoittelee ennen 4.-5.5 järjestettäviä kisoja kolme kertaa Pasi Palmun ja Matias Mikkolan johdolla. Iso kiitos BS:lle, joka lainaa J70-veneitään harjoituksiin.

Vuonna 2018 HSS:n tiimi (Tom Wendt, Mikael Mustakallio, Mainio Ormio, Patrick Shcröder ja Joakim Svinhufvud) tulivat karsinnassa 4.:lle sijalle.