20221119 Helsinki. SPV palkintogaala. Kuvaaja Heidi Koivunen

HSS:n juniorityö sai tunnustusta: HSS on Vuoden junioriseura ja Nicolas Vidal Vuoden juniorivalmentaja

SPV palkitsi perinteisesti vuoden parhaat kauden päätteeksi. HSS:n juniorien päävalmentaja Nico Vidal palkittiin vuoden juniorivalmentajana, eikä ole sattumaa että myös seura sai tunnustuksen tänä vuonna. Nicon johdolla valmennuksen uudistaminen on alkanut tuottaa tuloksia.

Ammattivalmentajan kokonaisvaltainen ote on tuonut juniorien treenaamiseen tavoitteellisuutta ja samalla nostanut ryhmähenkeä. Nico osaa myös innostaa lapsia ja jokaiselle on pyritty löytämään sopiva, sen hetkistä tasoa vastaava, ryhmä. Nicon sanoin junioreita valmennetaan ensisijaisesti elämää varten, tulokset seuraavat sitten sitoutumisesta, hyvästä asenteesta ja ahkerasta treenaamisesta.
Nico ei tietenkään ole yksin vastuussa seuran menestyksekkäästä valmennuksesta, vaan koko valmennustiimi on tehnyt laadukasta työtä ja kehittänyt toimintaa jatkuvasti. Moni seuran entinen juniori on kasvanut valmentajaksi ja Nicolla on tukenaan toinenkin argentiinalaisvahvistus, Pablo Avila, joka on vastannut nuorempien optipurjehtijoiden kehittymisestä kohti kisaryhmiä.
Työ on tuottanut tulosta kisoissa. HSS on palannut optimisteissa Suomen kärjen tuntumaan, tällä kaudella tuloksena mm. joukkue-SM hopea ja U-13 SM kulta ja hopea, sekä useita maajoukkuepaikkoja. Ensi vuonna on oiva mahdollisuus kirkastaa mitaleita, koska meillä on nuori joukkue. ILCA 6 luokassa tuli myös SM-hopeaa.
Yhtä tärkeää on se että alkeisryhmissä on ollut paljon uusia junnuja perehtymässä purjehduksen iloihin.
Näin laaja junioritoiminta ei olisi mahdollista ilman junnuvanhempien merkittävää panosta. Meillä on nyt aikaansaavia ja aktiivisia vanhempia enemmän ja enemmän, joten silläkin saralla ollaan menossa parempaan suuntaan.
Nico ja Pablo tulevat takaisin Suomeen myös ensi kaudeksi, ensin muutamalle talvikiertueen leirille ja sen jälkeen päätoimisina koko kesäksi, joten eiköhän meillä ole erinomainen kausi 2023 edessä myös.